محصولات فجر پارسیان

جوش شیرین

جوش شیرین جوش شیرین خوراکی بی‌کربنات سدیم یا جوش شیرین با فرمول NaHCO۳ یکی از نمکهای سدیم در ترکیب با کربنیک اسید است که تنها یک هیدروژن اسیدی این ترکیب با سدیم جایگزین شده‌است. این ترکیب، بی‌بو و بی‌طعم است که کمی دارای خاصیت بازی است و به صورت پودر سپید یا بلورین است و دارای سه گرید خوراکی (food grade) صنعتی (Industrial grade) دامی (feed grade) میباشد. همچنین به عنوان یک مکمل خوراکی در جیره غذایی دام و طیور در جهت جلوگیری از اختلالات متابولیکی و تغذیه‌ای بکار برده میشود. این ترکیب ماده برای متخلخل کردن خمیر نان استفاده می‌شود و نیز برای کاهش اسید معده و درمان سوزش آن به کار می‌رود. بیشترین استفاده از بی‌کربنات سدیم در فرآوری انواع بکینگ پودر است.مقدار اضافی از خمیر جوش شیرین بطور مؤثر در پاک کردن و سائیدن سطوح می‌تواند استفاده گردد. استفاده از این ماده در ترکیب خمیر دندان به رفع تدریجی لکه‌های دندان و سفید شدن آن‌ها کمک می‌کند. در صنایع غذایی، تولید نوشابه‌های گازدار به عنوان منبع، صنایع پاک کننده‌های خانگی و در کپسول‌های اطفاء حریق به کار می‌رود همچنین به عنوان باز دارنده درمواد منفجره استفاده می‌شود. در صنعت نساجی نیز برای عمل آوردن نخهای پشمی و ابریشمی استفاده می‌شود.
سولفات آمونیم

سولفات آمونیوم نام آیوپاک آن ammonium tetraoxosulfate (VI) می‌باشد . آمونیوم سولفات یک نمک معدنی با مصارف صنعتی است. مهم‌ترین مصرف آن به عنوان کود کشاورزی می‌باشد , و شامل 21 درصد نیتروژن و 24 درصد سولفور است. مصرف اولیه سولفات آمونیوم به عنوان کود کشاورزی برای خاک‌های قلیایی است. یون آمونیوم در خاک آزاد شده و مقدار محدودی اسید تولید می‌کند. کاهش میزان pH خاک, موجب تأمین نیتروژن مورد نیاز برای رشد گیاه می‌شود. مهم‌ترین مشکل استفاده از آمونیوم سولفات در کمبود نیتروژن آن نسبت به نیترات آمونیوم است که موجب افزایش هزینه‌های حمل و نقل می‌شود. - همچنین از این ترکیب در کشاورزی به عنوان اسپری کمکی برای حشره کش ها, قارچ کش‌ها و علف کش‌های محلول در آب استفاده می‌شود. - برای تولید سایر نمک‌های آمونیوم مخصوصا پرسولفات آمونیوم مصرف می‌شود. - آمونیوم سولفات به عنوان یک نگهدارنده چوب استفاده می‌شده‌است. اما امروزه بدلیل ایجاد خورندگی در فلزات کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
کلسیم کلراید

کلسیم کلراید (Calcium Chloride) یک ترکیب شیمیایی با فرمول CaCl2.xH2O است. نام های دیگر این ترکیب کلرور کلسیم و کلسیم کلرید می باشد. این ماده متشکل از کلسیم و کلر است و غالبا با دو مولکول آب همراه است. این ترکیب به شدت رطوب را جذب می کند و به عنوان نمگیر شناخته می شود. این ماده باید در بسته بندی هایش ضد هوا و رطوبت نگهداری شود. کلسیم کلراید بدون آب دارای جرم مولکولی g/mol 110.98 (anhydrous) می باشد. شکل ظاهری این ترکیب کریستال سفید رنگ است. این نمک در آب محلول بوده لذا به عنوان منبعی مناسب که دارای کلسیم است, در واکنش های جانشینی مورد استفاده قرار می گیرد و به آسانی جایگزین کاتیون دیگری می شود. ویژگی جالب این مولکول آزاد کردن گرما در حین حل شدن در آب می باشد که مربوط به بالا بودن آنتالپی حل شدن این ماده است.
مونوکلسیم فسفات

مونو کلسیم فسفات(MCP) با فرمول شیمیاییCaH4P2O8 که از واکنش اسید فسفریک با کربنات کلسیم تولید می شود. این محصول بصورت گسترده به عنوان افزودنی غذایی و مکمل برای کلسیم و فسفر در دو بخش انسانی، دام و طیور مورد استفاده قرار می گیرد. مونو کلسیم فسفات نقش بسزایی در انعقاد خون، فعالیت فیزیوولوژیکی قلب و دستگاه گوارش و همچنین شکل گیری استخوان، دندان و تخم مرغ را برای دام و طیور ایفا می کند. از نوع خوراکی محصول به دلیل خاصیت سایندگی، در تولید خمیر دندان استفاده می گردد. همچنین به عنوان خوراک آبزیان به دلیل جذب بهتر توسط آنها استفاده می شود.دی کلسیم فسفات

فسفر و کلسیم نقش بسیار مهمی در فرآیندهای فیزیولوژیک و متابولیک دام و طیور دارند. فسفر موجود در اجزای طبیعی تشکیل دهنده خوراک دام وطیور بصورت کامل قابل هضم و جذب و استفاده در سیستم گوارشی نیست و نیاز به تامین آنها بصورت افزودنیهای همراه خوراک دام وطیور میباشد. تامین کلسیم و فسفر و تنظیم نسبت آنها در جیره نقش بسیار مهمی در رسیدن به حداکثر تولید و بهره وری در گله های دام و طیور دارد.

مونو آمونیم فسفات

فرمول مولکولی مونو آمونیوم فسفات H6NO4 است و فرمول رایج مورد استفاده‌ی این ترکیب NH4H2Po4 است. از دیگر نام‌های این ترکیب می‌توان به آمونیوم دی هیدروژن فسفات اشاره کرد که دمای ذوب این ترکیب 190 درجه‌ی سانتی‌گراد است و چگالی آن 1.80 gr/cm3 است. جرم مولکولی این ترکیب115.02 است و انحلال‌پذیری آن در آب ، در دمای 25 درجه‌ی سانتی‌گراد 40.4 gr/100ml است و در اتانول محلول و در استون نامحلول است. این ماده دارای 11% ازت و 48% فسفر است که به‌صورت کریستال سفیدرنگ می‌باشد. حلالیت آن در آب حدودا 40 گرم در لیتر است. درصد p2o5 آن 85 %می‌باشد. مونو آمونیوم فسفات منبع اصلی فسفر و نیتروژن است و میزان فسفاتش از سایر کودهای جامد موجود بیشتر است


سولفات منگنز

از سولفات منگنز برای تأمین منگنز خاک جهت تغذیهٔ گیاهان و در صنایع شیمیایی از جمله در استخراج فلز روی از خاک استفاده می‌شود. منگنز در خاک به صورت کاتیون دو ظرفیتی قابل جذب است و کمبود آن موجب زردی رگبرگ‌ها و توقف رشد در سرشاخه‌ها می‌شود.


بی کربنات آمونیم

بی کربنات آمونیوم با فرمول شیمیایی : NH4HCO3. خلوص : بی کربنات آمونیوم 99%. شکل ظاهری : پودر سفید رنگ. (آمونیوم هیدروژن کربنات، آمونیوم کربنات اسید، مونو آمونیوم کربنات، نمک اسید کربنات مونو آمونیوم) ترکیبی با جرم مولکولی 79/06 گرم بر مول می باشد، در دمای اتاق به صورت پودر سفید و کریستالی با بوی بسیار کم آمونیاک است. از آنجایی که آمونیوم بی کربنات دارای دو گرید به صورت صنعتی (Chemical grade) و خوراکی (Food grade) وجود دارد و در اغلب موارد به منظور افزایش کیفیت محصول نهایی به عنوان ماده افزودنی، در صنایع مختلف به کار می رود و کاربردهای گسترده ای دارد ازجمله:
۱- عامل تخمیر در تولید نان، بیسکوئیت و شیرینی
۲- در ترکیب مواد اطفاء حریق
۳- در تهیه نمک های آمونیوم
۴- در تولید مواد دارویی
۵- به عنوان کود و تقویت کننده خاک
۶- در صنایع سرامیک سازی
۹- در تهیه کودهای گیاهی (Compost)
۱۰- در صنایع پلاستیک و کائوچو
۱۱- در دباغی چرم

فرم تماس با ما