کلرید پتاسیم:

حاصلِ ترکیب شیمیایی «پتاسیم» و «کلر» نوعی نمک است که «کلراید پتاسیم» نام دارد. مهم‌ترین نمک در بین نمک‌های پتاسیم‌دار، کلراید پتاسیم است که به صورت سنگ معدن قابل دسترس می‌باشد. علاوه بر این کلراید پتاسیم پرمصرف ترین نوعِ نمک پتاسیم‌دار است و به طور طبیعی به صورت پودر یا کریستال جامد سفید یا صورتی یا بی رنگ وجود دارد. این ماده یک هالید فلزی است که وجود آن برای بدن به عنوان یک منبع الکترولیت، ضروری است.


کمک‌ها و کاربردهای مختلف این نمک در زندگی انسان آن را به ماده با اهمیتی  تبدیل کرده است. می توان از مهمترین آن ها به مصارف این ماده تحت قالب الکترولیت‌ها، بافر‌های PH، تهیه و تولید کودهای شیمیایی، تهیه و تولید گِل حفاری، استفاده در ساخت مواد منفجره و غیره اشاره کرد.


کود کلرور پتاسیم رایج ترین کود پتاسیمی(Potassium Chloride) ، نوعی نمک شیمیایی پتاسیم و کلر می باشد. از نظر فیزیکی ماده ای بی بو است که از کریستال های شفاف یا سفید رنگ تشکیل شده است و به راحتی قابلیت انحلال پذیری در آب دارد. حاوی ۵۰% پتاسیم بوده و مصرف سرک (دست پاش) آن رایج است. از نظر شیمیای دارای فرمول ساختاری KCl است و با نام کلرور پتاسیم شناخته می شود و یکی از بهترین منابع تأمین پتاسیم گیاهان به شمار می رود. همچنین می توان از آن به عنوان کود پایه جهت تولید سولفات پتاسیم استفاده نمود که ارزش اقتصادی بالایی دارد.


این محصول به دلایلی نسبت به دیگر کودهای پتاسیم دار مانند سولفات پتاسیم، برای تغذیه گیاه مناسب تر است؛ زیرا در طبیعت بیشتر یافت می شود، منبع غنی برای تغذیه گیاه است و نسبت به دیگر کودهای پتاسیم دار ارزانتر می باشد.

آنالیز: